» » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018/2019

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018/2019

wpis w: Aktualności | 0

Dzięki środkom finansowym uzyskanym w ramach NPRC otrzymaliśmy szansę na dostosowanie księgozbioru biblioteki do potrzeb i oczekiwań naszych użytkowników. Złota lista przebojów książkowych dla dzieci i młodzieży opracowana przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, dezyderaty uczniów, rodziców i nauczycieli, recenzje książek, blogi czytelnicze i wywiady stanowiły podstawę podejmowania decyzji o zakupach nowości wydawniczych. Uzupełniono dział lektur szkolnych, zakupiono wydawnictwa z zakresu wychowania dla rodziców. W planowaniu zakupów uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych. Zakupiono książki z dużą czcionką, łatwe w czytaniu oraz książki swoją tematyką dotyczące niepełnosprawności – dla nauczycieli i rodziców, dla uczniów – poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Zgodnie z wymaganiami biblioteka w oparciu o zakupione książki realizuje projekty czytelnicze, których celem jest rozwijanie potrzeb i zainteresowań czytelniczych w środowisku szkolnym np. z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, 100 rocznicy odzyskania niepodległości czy Dnia Patronki Szkoły. Działania promujące czytelnictwo rozpisane są na cały rok szkolny. Największą satysfakcją dla bibliotekarzy jest wzrost zainteresowania czytaniem wśród uczniów klas starszych. Biblioteka tętni życiem. W holu głównym szkoły systematycznie pojawiają się wystawy prac uczniów, będące efektem głośnego czytania uczniów klas starszych swoim młodszym kolegom. I tak w naszej szkole nie tylko rozwijamy czytelnictwo, ale integrujemy środowisko.