Lektury szkolne

szaraczek

Szaraczek – Przyszedł kiedyś na świat mały zajączek, który miał tylko mamę. Wesoło biegło jego życie, choć nie był zbyt pilnym uczniem w szkole dla zwierzątek. Wolał rozrywki charakterystyczne dla jego beztroskiego usposobienia: zabawę na łące czy w polu. Był także naiwny i beztroski: łatwo było go podejść, więc oszukiwały go inne zające, a także lisy. A jednak nasz zajączek okazał się na tyle sprytny, że uszył sobie z mgły czapkę-niewidkę i dzięki temu umknął polującym nań myśliwym.

 

cudaczek_wysmiewaczek

Cudaczek Wyśmiewaczek – Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który… żyje śmiechem. Cudaczek “licho malusie i cieniutkie jak igła”, mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości. Ale dziewczynka, z pomocą rady dziwnego staruszka, postanawia się z nim rozprawić: musi wytrzymać trzy dni bez obrażania, a wtedy licho zniknie… czy jej się uda i jakie będą dalsze losy skrzata, dzieci dowiedzą się z tej pełnej uroku książeczki.

 

 

czarna_owieczka
Czarna Owieczka – Zabawne opowiadanie o Metce, osieroconej owieczce wychowanej przez sukę razem ze szczeniakiem. Metka „spsiała” do tego stopnia, że spała w psiej budzie, obszczekiwała gości, służyła, a nawet biegała po podwórku, trzymając w zębach kość, zdobytą w bójce ze swoim przybranym psim bratem.

 

jak_wojtek_zostal_strazakiem

 

Jak Wojtek został strażakiem – Siedmioletni Wojtek marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. I oto przypadek sprawia, że Wojtek wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną….

 

 

jacek_wacek_i_pankracek

Jacek, Wacek i Pankracek – Jacek, Wacek i Pankracek właśnie zaczęli pierwszą klasę. A w szkole tyle się dzieje ! Chłopcy poznają nowych kolegów, doświadczą trudów, ale i przyjemności nauki i dowiedzą się, jak ważne jest, by sobie nawzajem pomagać.

Po lekcjach zaś przeżyją na podwórku niejedną przygodę. Czasem się pokłócą, czasem zezłoszczą, ale przyjaźń i tak wygra.

 

 

plastusiowy_pamietnik

Plastusiowy pamiętnik – Plastuś to malutki ludzik z plasteliny. Mieszkał w piórniku razem z gumką, ostrymi stalówkami, scyzorykiem, piórem i ołówkiem. Piórnik należał do Tosi, dziewczynki z pierwszej klasy. Tosia ulepiła Plastusia na początku roku szkolnego. Spodobał się wszystkim dzieciom i zamieszkał na stałe w piórniku.

 

 

120_przygod_koziolka_matolka

120 przygód Koziołka Matołka – Cykl obrazkowy historyjek z fabułą pisaną wierszem. Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie “kozy kują” popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, dalekich i egzotycznych krajach. Według książki powstało kilkadziesiąt odcinków serialu animowanego.

 

 

hihopter

 

Hihopter – Opowiadania o uczniach pewnej zerówki, ich małe smutki i radości, na pewno zaciekawią naszych małych czytelników.

 

 

 

nasza_mama_czarodziejka

Nasza mama czarodziejka – Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła a znów bawi się z nami na podwórku. Bo to był po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji a poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedziała.

 

psotki_i_smieszki

Psotki i Śmieszki – Zbiór “Psotki i Śmieszki” zawiera piękną, pogodną poezję dla dzieci, głównie o tematyce wiejskiej. Podzielony jest na trzy części: W chacie i przy domu, W lesie i w polu, Na łące. Każda z nich charakteryzuje wyjątkowa lekkość i plastyczność opisu oraz specyficzny żartobliwy nastrój zdarzeń. Młody czytelnik ma okazję poznać słowa, które nie są już używane w języku potocznym. W wierszykach pojawiają się tacy bohaterowie jak: słomiany chochoł, strach na wróble. Jest też mowa o kalenicy, jarmarku i “ucinaniu krakowiaka”. Dla sennych dzieci autorka przewidziała piękne kołysanki i przytulanki, chociażby jak ta, o Dorotce. Ta Dorotka, ta malutka, tańcowała…

o_panu_kuleczce

O Panu Kuleczce – „Pan Kuleczka” to pogodne i ciepłe opowiadania, w których tytułowy bohater opiekuje się trójką niezwykłych przyjaciół: niesforną, rozbrykaną
kaczką Katastrofą, flegmatycznym i refleksyjnym psem Pypciemi wyjątkowo małomówną muchą Bzyk-Bzyk.  Ta sympatyczna gromadka przeżywa codziennie niecodzienne przygody. Każdy dzień w życiu bohaterów przynosi nowe, ciekawe wydarzenia, a dzięki cierpliwemu i pomysłowemu Panu Kuleczce jego podopieczni potrafią docenić i cieszyć się z najmniejszych i – zdałoby się najmniej znaczących – drobiazgów

osoba_nieznana

 

Kocham Polskę – Nie mam bladego pojecia co to jest bo nie ma opisu na necie. Trzeba napisac chyba swoj i zdobyc okladke

 

 

 

Legenda o Białym Orle

Legenda o białym orle – Według legendy, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gnieznem.

 

 

 

Prima aprilis

Prima aprilis – Wiecie, co było pierwszego kwietnia?

Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb,

W niebie fruwała krowa stuletnia,

A na topoli świergotał karp.

Żyrafa miała króciutką szyję,

Lwią grzywą groźnie potrząsał paw,

Wilk do jagnięcia wołał: „Niech żyje!”,

A zając przebył ocean wpław.

 

 

Na straganie

Na straganie – Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy:

“Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie koprze.”

“Cóż się dziwić, mój szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!”

Rzecze na to kalarepka: “Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”

 

 

 

Na wyspach Bergamutach

Na wyspach Bergamutach – Na wyspach Bergamutach

Podobno jest kot w butach,

Widziano także osła,

Którego mrówka niosła,

Jest kura samograjka

Znosząca złote jajka,

Na dębach rosną jabłka

W gronostajowych czapkach,

 

 

Sowa

Sowa – Na południe od Rogowa Mieszka w leśnej dziupli sowa,

Która całą noc, do rana,

Tkwi nad książką, zaczytana.

Nie podoba się to sroce: “Pani czyta całe noce,

Zamiast się pokrzepić drzemką,

Pani czyta wciąż po ciemku.

Czyta się, gdy światło świeci,

To zły przykład jest dla dzieci!”

 

 

Żuk i biedronka

Żuk i biedronka – Do biedronki przyszedł żuk,

W okieneczko puk-puk-puk.

Panieneczka widzi żuka: “Czego pan tu u mnie szuka?”

Skoczył żuk jak polny konik,

Z galanterią zdjął melonik I powiada:

“Wstań, biedronko, Wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko.

 

 

 

 

Zaczarowana zagroda

Zaczarowana zagroda – Akcja opowiadania rozgrywa się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy, gdzie grupa polskich polarników bada życie pingwinów. Zafascynowani mało znanymi ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta….

 

 

 

 

 

 

 

Alfabet

Alfabet – Wczoraj do domu mojego wszedł

Cały alfabet od a do z: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l,

m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z.

Każda litera zrobiła dyg,

A potem wszystkie od razu w krzyk:

Jesteśmy bardzo ważne osoby,

Więc nam koniecznie dorób ozdoby.

 

 

 

Pies z ulicy Bałamutów

Pies z ulicy Bałamutów – Edukacyjna, bogato ilustrowana, przez Iwonę Walaszek, książeczka dla najmniejszych dzieci, opisująca wierszem, jak należy zachowyać się na ulicy, na przykładzie małego jamnika z miasta Pieskowice “- Na ulicy polędwicy jamnik jezdnią się przemyka, przebiec chciał na drugą stronę, by kość kupić u rzeźnika. – Piesku! – krzyknął pan policjant – nie myśl tylko o obiedzie! ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNIĘ, POPATRZ, CZY NIĄ COŚ NIE JEDZIE!”

 

 

 

Dlaczego cielę ogonem miele

Dlaczego cielę ogonem miele – Obywatele obywatele teraz już wiecie

Dlaczego ciele

Pytanie z głowy

w głowie odpowiedź

O jak mi lekko w nogach i głowie

 

 

Dzieci pana Astronoma

Dzieci pana Astronoma – Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma – co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce? Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać. Wasza – Wanda Chotomska.

 

 

 

Legenda o Warsie i Sawie

Legenda o Warsie i Sawie – Dawno, bardzo dawno temu nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zanurzyć sieci usłyszał piosenkę:

Siedem fal mnie strzeże

i siedem błyskawic.

Kto się ich nie lęka

niech się tutaj zjawi.

 

 

 

Cudaczek-Wyśmiewaczek

Cudaczek-Wyśmiewaczek – Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który… żyje śmiechem. Cudaczek „licho malusie i cieniutkie jak igła” mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości. Ale dziewczynka, za radą dziwnego staruszka, postanawia się z nim rozprawić: musi wytrzymać trzy dni bez obrażania, a wtedy licho zniknie… czy jej się uda i jakie będą dalsze losy skrzata, dzieci dowiedzą się z tej pełnej uroku książeczki.

 

 

 

 

 

Czarna owieczka

Czarna owieczka – Osierocona owieczka wychowuje się razem ze szczeniakiem. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji. Metka sypia w psiej budzie, obszczekuje gości, służy, a nawet biega po podwórku z kością w zębach!

 

 

 

 

 

Z przygód krasnala Hałabały

Z przygód krasnala Hałabały – „– Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? – pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszystkiego dowiedzieli.

– Owszem, wymyśliłam – mówię. – Siadajcie i posłuchajcie: Był sobie raz krasnal…”.

I tak zaczyna się toczyć baśń o krasnalu Hałabale, który już od bardzo, bardzo dawna, bo od 1936 roku przybywa i zabawia polskie dzieci.

 

 

 

 

 

Babcia na jabłoni

Babcia na jabłoni – Powieść “Babcia na jabłoni” znakomitej austriackiej autorki , Miry Lobe, której talent pisarski porównywany jest z twórczością Astrid Lindgren. Książka ta opowiada o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię więc ją wymyślił. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia ta mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest troszkę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się samotna staruszka…

 

 

 

 

Król Lul i warzywa

Król Lul i warzywa – Król Lul z królestwa Tananariwa

rozkazał zniszczyć wszystkie warzywa,

lecz odkąd przestał warzywa jadać,

zaczął bez przerwy nad zdrowiem biadać.

A że, jak każdy, wolał być zdrowy,

prędko po rozum poszedł do głowy,

wrócił z opery, podlał selery,

złapał konewkę, skropił

odchwaścił pory i pomidory

Pasta z jajek z musztardą", "Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika", "Witaminowa bomba

Pasta z jajek z musztardą, Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika, Witaminowa bomba –

Wiesze i opowiadania autorstwa p. M. Strzałkowskiej – pisarki, poetki, autorki i ilustratorki (technika: kolaż) książek dla dzieci.
“Jestem autorką i ilustratorką. Piszę wiersze, baśnie, opowiadania, teksty piosenek. Współpracuję (lub współpracowałam) z czasopismami: “Świerszczyk”, “Pentliczek” (ech! łza się w oku kręci…), “Nasz Maks”, “Ciuchcia”, “Dziecko”, “Skarb malucha”, z firmą “endo” oraz z telewizyjną “Jedyneczką”.

 

 

 

 

Jak tu ciemno

Jak tu ciemno – Jak tu ciemno!

Jak tu ciemno!

Mamo, mamo,

Posiedź ze mną!

Za firanką ktoś się chowa,

czarne skrzydła ma jak sowa.

Popatrz, popatrz, tam wysoko

Brzydkie kaczątko

Brzydkie kaczątko – Klasyczna baśń Andersena o brzydkim kaczątku, które okazało się łabędziem. Choć klasyczne baśnie i bajki pochodzą sprzed stuleci, mądrość w nich zawarta jest wciąż aktualna. Dzięki tym ponadczasowym opowieściom dziecko zaczyna rozumieć świat, dostrzegać różnicę między dobrem a złem, przezwyciężać ogarniające je czasami niepokoje i lęki. Baśń o Brzydkim Kaczątku należy do kanonu utworów Hansa Christiana Andersena. Została opracowana w taki sposób, aby polski tekst zachował literacką wrażliwość oryginału, a zarazem brzmiał współcześnie i był w pełni zrozumiałe dla dzieci. Całości dopełniają wyjątkowej urody ilustracje Artura Piątka.

 

 

 

 

Jesienny wiatr

Jesienny wiatr – Raz jesienny wiatr

obiegł cały świat.

Świstał i szumiał, łamał gałęzie,

pełno go było tutaj i wszędzie.

Gniewnie szumiał las:

„Po coś tutaj wlazł?

 

Michałek

Michałek – Był leń, co zwał się Michałek.

Nie robił nic w poniedziałek,

Spać poszedł, a wstał we wtorek

Dopiero na podwieczorek.

Zaczekał, aż przyszła środa,

Lecz czasu było mu szkoda.

Do książki zabrał się w czwartek,

Lecz nawet nie rozciął kartek.

Żurwa i czapla

Żurwa i czapla – Przykro było żurawiowi,

Że samotnie ryby łowi.

Patrzy – czapla na wysepce

Wdzięcznie z błota wodę chłepce.

Rzecze do niej zachwycony: 

“Piękna czaplo, szukam żony,

Będę kochał ciebie, wierz mi,

Więc czym prędzej się pobierzmy.”

Czapla piórka swe poprawia:

Anaruk chłopiec z Grenlandii

Anaruk chłopiec z Grenlandii – Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii – Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych.

 

 

 

 

 

 

 

Pan Listopad

Pan Listopad – Posłuchajcie listopadowej piosenki, może nawet macie ochotę zatańczyć?

Pan listopad gra na basie

dylu, dylu, dyl.

Na jesiennym graniu zna się

trawką dotknął strun.

 

 

 

W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

W poszukiwaniu światła – Bardzo interesująca, godna polecenia pozycja, napisana lekkim i zrozumiałym dla młodych czytelników językiem. Poczucie humoru i dowcip, którego nie brak na stronach tej książki, zachęcają do lektury. Z całego serca zachęcam do wejścia w świat tej niezwykłej osoby, jaką była Maria Skłodowska-Curie, właśnie poprzez karty książki Anny Czerwińskiej–Rydel. POLECAM!

 

 

 

 

 

Paweł i GawełPaweł i Gaweł – Paweł i Gaweł w jednym stali domu,

Paweł na górze, a Gaweł na dole;

Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,

Gaweł najdziksze wymyślał swawole.

Ciągle polował po swoim pokoju:

To pies, to zając – między stoły, stołki

Gonił, uciekał, wywracał koziołki,

Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.

Mikołajek

Mikołajek – Szkolne przygody łobuziaka Mikołajka. Wycinek z życia w klasie, na korytarzu i szkolnym podwórku. Zwykłe wydarzenia, jak pamiątkowe zdjęcie klasowe, wizytacja czy nowy uczeń, stają się prawdziwą sensacją. Opisywane wydarzenia mają często zaskakujący i komiczny przebieg.

 

 

 

 

Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn – W tej książce, która podbiła cały świat, każdy najzwyczajniejszy dzień sześciorga dzieci z małej szwedzkiej wioski przedstawiony jest jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków i chodzenie do szkoły, pielenie rzepy i Gwiazdka – wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni.

 

 

 

 

 

 

 

KacepriadaKacepriada – Powieść Grzegorza Kasdepke prezentuje typ bohatera pogodnego i towarzyskiego, który żyje zgodnie z innymi, stara się łagodzić konflikty, nie chowa uraz i umie cieszyć się tym, co ma. Jej funkcja edukacyjna została sprawnie połączona z funkcją ludyczną, która zdecydowanie dominuje. Dzieci poznają nowe słowa, przedmioty, kształtuje się ich wyobraźnia, poczucie humoru, uczą się rozpoznawać łagodny żart i subtelną ironię. Niektóre opowiadanka zostały napisane jakby specjalnie z myślą o rodzicach, przedstawiają bowiem pomysłowe i dowcipne sposoby radzenia sobie z dziecięcymi wadami.

 

 

 

 

 

Piotruś i powietrze

Piotruś i powietrze – Był pewien chłopiec w różowym swetrze, którego raz zapytano: – Czym chciałbyś zostać Piotrusiu? – Powietrzem! – Dlaczego powietrzem? – Ano, dlatego tylko, proszę mamusi, że powietrze nic robić nie musi! Pobladła mama z wrażenia. Oj, los mieć syna lenia. Wieczorem poszedł Piotruś do łóżka, mamusia światło zgasiła, i zasnął Piotruś, a Dobra Wróżka, w powietrze go zamieniła.

 

 

 

 

Jak to z Inem było?Jak to z Inem było? – Był raz król taki, co miał wielkie królestwo, wszelkiego dobra i bogactwa pełne, tylko że w nim złota nie było.
pola tam były wielkie, sady śliczne, od grusz, od jabłoni czerwieniejące z dala, po lasach zwierzyny huk, w ziemi żelaza dość, na powietrzu ptactwo takie, że co jedno odleci, to drugie przyleci, bydła, koni, owiec stada okrutne, nieprzerachowane, po rzekach ryby jakie tylko, i małe, i duże, kwiecia też po łąkach mnóstwo dla królewiątek małych, co jedno przekwitnie, to drugie zakwita.

 

 

Karolcia

Karolcia – Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Pytacie jak? Powiem Wam – wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. I wtedy zaczęła się cała masa przygód. Jakich? Nie – tego Wam już nie zdradzę, o tym przeczytacie sami!

 

 

 

 

 

 

Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku

Opowieść o Januszu Korczaku – Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą „Dom Sierot”. I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: „Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek”. I mówi „Pandoktor” tak, jakby to był jeden wyraz.
Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.

 

 

 

 

O psie, który jeździł kolejąO psie, który jeździł koleją – Wzruszająca opowieść o psie-podróżniku, który pokochawszy zawiadowcę małej stacji kolejowej i jego dzieci, potrafił powrócić do nich z drugiego krańca Włoch.

 

 

 

 

 

 

 

 

O dwunastu miesiącach

O dwunastu miesiącach – Opowieść o złej macosze i dwóch siostrach – dobrej Maruszce i złej Holenie. Macocha wygania zimą Maruszkę w góry, żeby przyniosła najpierw fiołków, potem poziomek, a na końcu jabłek. Maruszka posłusznie idzie w góry, a tam zamiast zamarznąć, jak spodziewa się macocha, znajduje nieoczekiwaną pomoc.

 

 

 

 

 

 

Szewczyk DratewkaSzewczyk Dratewka – Znana baśń o szewczyku, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta.

 

 

 

 

 

 

Bromba i inniBromba i inni – Historia Bromby należy do historii zawikłanych, pełnych zaskakujących niespodzianek i komplikacji. Jednym słowem, przypomina samą Brombę, tę najniezwyklejszą postać ze wszystkich postaci zwykłych i małych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akademia Pana Kleksa

Akademia Pana Kleksa – Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy to niezwykła opowieść o, wydawałoby się, całkiem zwykłym chłopcu. Adasiowi Niezgódce wszystko wypada z rąk, nic się nie udaje, wciąż są z nim problemy, dlatego rodzice postanawiają wysłać go do Akademii Pana Kleksa. W tej tajemniczej szkole uczy nieprzeciętny Pan Kleks, którego pedagogiczne metody bardzo różnią się od tych spotykanych w zwykłej szkole.

 

 

 

 

 

 

Pinokio

Pinokio – Pinokio, pajacyk wystrugany z drewna, opuszcza starego Dżepetta i wyrusza w świat pełen niebezpieczeństw. Szukając przygód, spotyka na swej drodze wiele postaci, które wykorzystują jego naiwność, a te, które chcą jego dobra, często okłamuje. Kiedy zostaje ukarany i wyrastają mu ośle uszy, podejmuje dramatyczną próbę powrotu do ukochanego ojca. Jak skończy się podróż przez morze? Czy spełni się przepowiednia Dobrej Wróżki i Pinokio przemieni się w chłopca? Odpowiedzi szukajcie na kartach tej magicznej książki!

 

 

 

 

 

Mikołajek

Mikołajek – Szkolne przygody łobuziaka Mikołajka. Wycinek z życia w klasie, na korytarzu i szkolnym podwórku. Zwykłe wydarzenia, jak pamiątkowe zdjęcie klasowe, wizytacja czy nowy uczeń, stają się prawdziwą sensacją. Opisywane wydarzenia mają często zaskakujący i komiczny przebieg.

 

 

 

 

Lew, czarownica i stara szafa

Lew, czarownica i stara szafa – Nieznany świat czeka za drzwiami – trzeba je tylko otworzyć. Narnia – skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian – ale nie za darmo…

 

 

 

 

 

 

Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza – Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza, a zarazem najsłynniejsza część cyklu.
W wyniku pomyłki lub zrządzenia losu sierota Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w tarapaty…

 

 

 

 

 

 

Dynastia Miziołków

Dynastia Miziołków – Dynastia Miziołków w 1993 roku była drukowana w odcinkach przez czasopismo „Świat Młodych”. Otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”. Powstała nawet wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille`a. Książka opowiada o losach zabawnego Miziołka i jego rodziny – Mamiszona, Papiszona oraz młodszego rodzeństwa, Kaszydła i Małego Potwora.

 

 

 

 

 

W pustyni i w puszczy

W pustyni i w puszczy – Czy Staś ochroni Nel przed dalszym niebezpieczeństwem? Czy uda im się odnaleźć drogę do domu?
Staś i Nel – dzieci inżynierów budujących Kanał Sueski – zostają porwani. Dzięki sprytowi i odwadze Stasia, udaje im się uciec. Przed nimi długa i trudna wędrówka po pustynnych bezdrożach. Będą musieli zmierzyć się z własnym strachem i dziką afrykańską przyrodą. Przeżyją dramatyczną walkę z febrą i spotkanie z groźnymi tubylcami.

 

 

 

 

 

Przygody Tomka Sawyera

Przygody Tomka Sawyera – Książka, która zapada w pamięć na zawsze
“Przygody Tomka Sawyera” to jedna z tych szczególnych książek, które zapadają w pamięć na zawsze. Chcemy wraz z bohaterami beztrosko kąpać się w rzece i cieszyć się z podkradzionego jabłka. Dla każdego, kto poznał Tomka, malowanie płotu już nigdy nie będzie takie samo.

 

 

 

 

 

 

Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród – Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Czy jej się to udało i jakie były tego skutki, przekonacie się czytając tę przepiękną, mądrą książkę, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Stała się ona podstawą wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

 

 

 

 

Ten obcy

Ten obcy – Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na “ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę.

 

 

 

 

 

Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy – powieść dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego. Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać.

 

 

 

 

 

 

 

Hobbit czyli tam i z powrotem

Hobbit czyli tam i z powrotem – Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. W 2012 roku ukazała się filmowa adaptacja książki w reżyserii Petera Jacksona. Lektura szkolna.