Nowinki w dychę

Redakcja Nowinek w dychę powstała w 2009 r. Grupa młodych dziennikarzy – wtedy uczniów piątej klasy odkrywała tajniki sztuki dziennikarskiej. Wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, aby zajęcia były atrakcyjne, ciekawe i kształcące. Dla mnie każda sugestia moich podopiecznych była bardzo cenna. To oni często kreowali zajęcia. Przeprowadzali wywiady z ciekawymi ludźmi, „biegali” po ulicach miasta i szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania wśród mieszkańców Jastrzębia-Zdroju (sondy uliczne), wygrywali konkursy. Przykładem niech będzie Regionalny Konkurs Świat w moich oczach organizowany przez Dziennik Zachodni i Dom Kultury w Rybniku, w którym Klaudia Gagat (już licealistka) wygrała pierwszą nagrodę i publikację swojego wywiadu na łamach Dziennika Zachodniego. Świetny wywiad Klaudii z p. Beatą Maksymow pt. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, można przeczytać w archiwalnym wydaniu Nowinek w dychę. Do dziś pamiętam burzliwe dyskusje, burze mózgów i treningi sztuki dyskutowania. Efektem naszych działań była do dziś ukazująca się gazetka szkolna pt. Nowinki w dychę. Obecnie pionierzy koła dziennikarskiego (KD) to licealiści. Wielu nadal jest twórczo zaangażowanych w działalność dziennikarską albo wiąże swoją przyszłość z dziennikarstwem. Praca z dziećmi na zajęciach KD to fascynujące zajęcie. W oparciu o moje doświadczenie napisałam Program autorski pt. Zgodnie z założeniami Programu zajęcia skierowane były do uczniów klas IV-VI. Jakże byłam zaskoczona prośbą rodziców, którzy przyprowadzili na koło swoje pociechy z drugiej i trzeciej klasy. Pomyślałam: „Czemu nie. Przeprowadzę ewaluację programu i dostosuję go do aktualnych wymagań”. I to był strzał w dziesiątkę. Kreatywność i ta cudowna szczerość młodszych koleżanek działa mobilizująco na starsze dziewczynki. Poza tym uczy opiekuńczości i współpracy. Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć o zaangażowaniu rodziców. Bez ich akceptacji i wsparcia realizacja naszych pomysłów byłaby co najmniej utrudniona.

JuniorMediaNaszą gazetkę redagujemy na internetowej platformie do tworzenia gazet Junior Media. Junior Media to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polskapresse skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. To nowy wymiar szkolnych gazetek.

Gazetki stworzone na platformie Junior Media mogą być umieszczane na stronie www.juniormedia.pl  jako e-gazeta, można je drukować na szkolnej drukarce lub zostaną wydrukowane w drukarni prasowej!Junior Media to nie tylko zabawa, to również nauka dziennikarstwa. Uczestnicy programu mają możliwość uzyskania wskazówek od profesjonalnych dziennikarzy i reporterów, szanse na uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach dziennikarskich oraz ciekawych konkursach.

Kreatywność z zielonym kapeluszem to podstawa
Kreatywność z zielonym kapeluszem to podstawa
Klaudia Gagat laureatka Konkursu Regionalnego Świat w moich oczach w redakcji Dziennika Zachodniego
Klaudia Gagat laureatka Konkursu Regionalnego Świat w moich oczach w redakcji Dziennika Zachodniego
Redakcja Nowinek w dychę w twórczych nastrojach redaguje numer Wielkanocny Nowinek w dychę
Redakcja Nowinek w dychę w twórczych nastrojach redaguje numer Wielkanocny Nowinek w dychę