Blogi o książkach i literaturze dla dzieci i młodzieży

Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!

[Harry Potter]

Fajnie, że tu jesteście. Blogi o książkach, to skarbnica informacji o nowościach wydawniczych i autorach książek. Możecie przeczytać recenzje książek, poznać kulisy ich powstawania, dowiedzieć się, które tytuły cieszą się największą popularnością w rankingu książek. Blogi, to miejsca w sieci, gdzie znajdziecie wiele konkursów dla czytelników. Możecie wymieniać się opiniami na temat przeczytanych książek, zamieszczać własne recenzje i przede wszystkich rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Jeśli nie wiesz, co to jest blog, przeczytaj:
Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne i i nosi nazwę blogosfery. Blogi często mają charakter osobisty. Zawierają osobiste przemyślenia, uwagi, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo) – przedstawiają światopogląd autora

http://pl.wikipedia.org/wiki/Blog

 

mamaczyta.pl

http://mamaczyta.pl – blog redagowany przez czytające mamy dla swoich dzieciaków. Autorki zachęcając do dzielenia się opiniami o książkach piszą: My, czytające mamy i nasze czytające dzieciaki pochłaniamy książki pasjami i z radością przyjmiemy pod nasz dach lektury, które chcielibyście zaprezentować światu.

 

 

 

 

Książki na czacie

http://ksiazkinaczacie.pl – autorem bloga jest 13-letni Aleksy. Aleksy zakładając bloga miał 10 lat.

Pisze: „…gdy zakładałem „Książki na czacie” chodziłem do IV klasy SP i miałem 10 lat…. Piszę tylko o dobrych – moim zdaniem – książkach i komiksach.”

 

 

Wieczór z książką

http://wieczorzksiazka.blogspot.com – ciekawy blog zawierający m.in. recenzje książek dla dzieci oraz prezentacje najpiękniejszych ilustracji książkowych. Autorka tak pisze o swoim blogu: „zamieszczam tylko recenzje książek wartościowych nie warto zajmować się tymi, które są niewiele warte”. Warto zajrzeć na podróże retro. To miejsce, w którym cytaty z książek ilustrowane są pięknymi ilustracjami.

 

 

 

 

 

 

Powszechnie uważa się, że blogi mają charakter internetowych dzienników. Można pomyśleć: „ Po co mam to czytać? Jakieś dzienniki, pamiętniki, po co mi to”. Otóż nic bardziej błędnego. Blogi nie tylko poruszają aktualne problemy dydaktyczno-wychowawcze, są forum wymiany myśli, ale także mogą być inspiracją naszych działań. Autorzy blogów odkrywają często głębszą stronę Internetu, która jest niedostępna w wyszukiwarce Google.

 

Czytamy Razem

http://czytamyrazem.pl – autorką bloga jest mama i nauczycielka j. polskiego. Blog skierowany jest zarówno do nauczycieli i rodziców. Ciekawe teksty i porady na temat czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaczytani

http://zaczytani.blox.pl – blog o książkach dla dzieci i młodzieży uporządkowany wg następujących kategorii: | DLA RÓŻNYCH | DLA WSZYSTKICH |GADŻETY | KOMIKS | KSIĄŻKI UŻYTKOWE | KU PRZESTRODZE |LEKTURY SZKOLNE |  MŁODSZE NASTOLATKI | MŁODSZE PRZEDSZKOLAKI | NAJMŁODSI | NASTOLATKI | NAUKOWE | PIERWSZE KLASY | PIERWSZE KLASY I MŁODSZE NASTOLATKI | PIERWSZE KSIĄŻKI DO SAMODZIELNEJ LEKTURY | PRZEDSZKOLAKI | STARSZE NASTOLATKI | STARSZE PRZEDSZKOLAKI I PIERWSZE KLASY |WYDARZENIA | WYZNANIA | WYZWANIA

 

 

 

 

 

Belferska wymiana myśli

http://belferka1.blogspot.com – autorka bloga jest pedagogiem, terapeutą biofeedback oraz członkiem Suprbelfrów. Wpisy zamieszczane na blogu dotyczą aktualnych problemów w edukacji. Znajdziesz tu np. scenariusze zebrań z rodzicami, artykuły dotyczące psychologii i pedagogiki.

 

 

 

 

 

 

Biblioteki Szkolne OnLine

http://biblioteki-szkolne.blogspot.com – blog redagowany przez nauczycieli bibliotekarzy. Strona, jak piszą autorki ma charakter informacyjno – promujący i dotyczy szeroko pojętej tematyki bibliotek szkolnych, a także dziedzin z nimi związanych. Strona prowadzona jest również na Facebooku.

 

 

Biblioteka w Będzinie

https://bibliog3.wordpress.com – świetny inspirujący blog prowadzony przez nauczycielkę bibliotekarkę. Nowoczesne bibliotekarstwo, relacje z konferencji, zagadnienia współczesnej edukacji, to tylko nieliczne problemy poruszane na blogu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła z klasą 2.0

http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero – blog skierowany do szkół mających certyfikat Szkoły z klasą 2.0. Warto tu zajrzeć, by dowiedzieć się jak tworzyć blogi, jak działają Szkoły z klasą albo by znaleźć inspirację do planowania własnych działań

 

 

 

 

 

 

 

Superbelfrzy

http://superbelfrzy.edu.pl – to otwarty blog społecznościowy eduzmieniaczy poświęcony niezależnej publicystyce oświatowej. Publikowane teksty są prywatnymi opiniami ich autorów. Autorzy poruszają problemy idei wolnej edukacji, chcą swobodnej wymiany myśli, pomysłów i  doświadczeń edukacyjnych. Na blogu znajdziesz m.in.: Samouczki superbelferskie, Superbelferskie blogi, Narzędzia WEB 2.0 wykorzystywane przez Superbelfrów, Artykuły pisane przez Superbelfrów, Wybrane blogi prowadzone przez dzieci i młodzież

 

 

Dla kreatywnych i nie tylko

http://apanaski.blogspot.com – autorka blogu jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Jest także członkinią grupy SuperBelfrzy RP. Na stronie znajdziesz wiele ciekawych pomysłów jak kreatywnie i z pasją realizować swoje zajęcia i  nie tylko. Jak pisze autorka: “to miejsce dla rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy czują się odpowiedzialni za edukację młodego człowieka i chcieliby w sposób mądry i kreatywny spędzać z nimi czas”