Biblioteka od zawsze była nierozerwalną częścią szkoły. Dlatego też jej początki sięgają 1972 roku, a więc czasu gdy rozpoczęła funkcjonowanie Szkoła Podstawowa nr 10 w Jastrzębiu – Zdroju.

Kiedyś, kiedy po raz pierwszy przyszłam do pracy w bibliotece,  a było to w 2003 r. niemalże namacalnie poczułam miniony okres. Poczułam się jak w skansenie. Stare drewniane regały sięgające sufitu, ponure ściany z ciemną lamperią, brak wolnego dostępu do półek, brak czytelni. Przepraszam był kącik czytelniczy w postaci jednego małego stoliczka i dwóch krzesełek. A to wszystko w jednym pomieszczeniu. Chciało mi się krzyczeć : Ratunku. Jak mam tu pracować!

 
 
 

Wiedziałam, że nadszedł czas na zmiany. Moja dewiza życiowa: „Różnica między możliwym i niemożliwym polega jedynie na stopniu determinacji” dawała mi energię i siłę do działania. Opracowałam projekt modernizacji  i komputeryzacji biblioteki. Napisałam kilkanaście pism do sponsorów, Prezydenta Miasta, Inspektora BHP itd. I wreszcie pojawił się pierwszy komputer, potem dostęp do Internetu. Hura! Pamiętam moją radość, gdy dyrektor A. Płaczek udostępnił bibliotece drugie pomieszczenie. Tam docelowo zorganizowałam czytelnię internetową. Pierwsze komputery były darami od sponsorów. Łza kręci się w oku. Także dzięki sponsorom został przeprowadzony remont pomieszczeń. Zakupione zostały farby, wykładziny, rolety. Zawsze będę im bardzo wdzięczna. Dostaliśmy środki na zakup nowych regałów. 

Po ponad 30 latach biblioteka narodziła się na nowo

Dzisiaj mamy czytelnię, czytelnię komputerową i wypożyczalnię z wolnym dostępem do zbiorów.

Wraz z wprowadzeniem ostatniego opisu bibliograficznego do bazy Mol Optivum  moje marzenia o komputeryzacji biblioteki prawie się spełniły. To był kawał dobrej roboty. Wiele godzin pracy, także w domu. Nieważne. Liczy się efekt, cel został osiągnięty. Biblioteka skomputeryzowana. Czas na wypożyczenia, opracowywanie nabytków, statystykę został zminimalizowany i dzięki temu możemy więcej czasu poświęcać na działania dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze.

 

Tekst przygotowała: Wioletta Frank